63. Pulski filmski festival 2016 se bo odvil med 9. in 16.7.2016. Na natečaj Hrvaškega dela mednarodnega festivala se je prijavilo rekordnih 105 filmov od tega 31 dolgometražnih (19 hrvaških in 12 manjšinske produkcije), 52 kratkometražnih (47 hrvaških in 5 manjšinske produkcije) ter 22 študentskih filmov.
Na koncu so izbrali 16 dolgometražnih filmov (7 v tekmovalnem delu, 3 v netekmovalnem ter 6 iz manjšinske produkcije) in 18 kratkometražnih filmov, ki tvorijo hrvaški program. Izbrali pa so tudi 16 dolgometražnih mednarodnih filmov od tega jih je 11 v tekmovalnem delu in 5 izven.
Novost Pulskega festivala 2016
Poleg aktualnih filmov hrvaške in mednarodne produkcije si bo na letošnjem Pulskem festivalu možno ogledati tudi najboljše filme nedavne hrvaške zgodovine. Strokovnjaki združenj Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Hrvatska udruga filmskih snimatelja, Hrvatska udruga producenata, Hrvatsko društvo filmskih djelatnika in Hrvatsko društvo filmskih kritičara so iskali pet naj bilmov zadnjih 25 let, a ker je bilo število treh enako jih je na program na koncu prišlo 7.
HRVAŠKI PROGRAM- dolgometražni filmi
Generacija ’68, Nenad Puhovski
Ministarstvo ljubavi, Pavo Marinković
Narodni heroj Ljiljan Vidić, Ivan-Goran Vitez
S one strane, Zrinko Ogresta
Sve najbolje, Snježana Tribuson
Pomutnje, Lana Kosovac
Trampolin, Katarina Zrinka Matijević
Izven konkurence:
Modri kavez, Bruna Bajić
Život je truba, Antonio Nuić
Oslobođenje Skoplja, Rade Šerbedžija in Danilo Šerbedžija
Manjšinska produkcija:
Dobra žena, Mirjana Karanović
Puni udar, David Verbeek
Houston, imamo problem!, Žiga Virc
Lazar, Svetozar Ristovski
Trema, Yorgos Zois
Vrapci, Rúnar Rúnarsson
HRVAŠKI PROGRAM – kratkometražni filmi (Kratka Pula):
Belladonna, Dubravka Turić
Cvijeće, Judita Gamulin
Djevojke, Luka Galešić
Fantastična, Ivan Sikavica
Govorna pošta, Leo Vitasović
Hana, Hano, Hanice, Marko Bičanić in Karlo Vorih
Igra malog tigra, Jasna Nanut
Nas dva, Andrija Mardešić
Nedjelja, Goran Dević
Negdje, Katarina Radetić
Piknik, Jure Pavlović
Po čovika, Kristina Kumrić
Priče iz bijele sobe, Silva Ćapin
Ritki zrak, Šimun Šitum
Šetač, Filip Mojzeš
Vanjski igrač, Luka Čurčić
Zvjerka, Daina Oniunas Pusić
Manjšinska koprodukcija:
Mjesta u blizini, Mate Ugrin
MEDNARODNI PROGRAM
Aloys, Tobias Nölle, Švica (Berlinale Panorama – nagrada FIPRESCI)
Between Sea and Land, Carlos del Castillo, Kolumbija (Sundance Film Festival – nagrada publike, posebna nagrada žirije)
Chevalier, Athina Rachel Tsangari, Grčija (London, Cartagena, Solun – najboljši film)
Evolution, Lucile Hadzihalilovic, Francija (San Sebastián – najboljša kamera, posebna nagrada žirije)
Illegitimate, Adrian Sitaru, Romunija (Berlinale – nagrada C.I.C.A.E.)
Kaili Blues, Gan Bi, Kina (Locarno – najboljši prihajajoči režiser, najboljši debitant – posebno priznanje)
Mammal, Rebecca Daly, Irska (Sundance Film Festival)
Mountain, Yaëlle Kayam, Izrael (Venecija, San Francisco, Göteborg)
The Dreamed Ones, Ruth Beckermann, Avstrija (Austria Diagonale – najboljši film)
The Yard, Måns Månsson, Švedska (Göteborg – nagrada Lorens)
Things to Come, Mia Hansen-Love, Francija (Berlinale – Srebrni medved, najboljša režija)
Izven konkurence:
Chronic, Michel Franco, Mehika (Cannes Film Festival – Best Screenplay)
Planet Single, Mitja Okorn, Poljska
Independence Day: Resurgence, Roland Emmerich, ZDA
Ice Age: Collision Course, Mike Thurmeier in Galen T. Chu, ZDA
Ghostbusters, Paul Feig, ZDA
DIZALICA
In Your Dreams!, Petr Oukropec, Češka (Berlinale)
Girl Asleep, Rosemary Myers, Avstralija (Berlinale, Buenos Aires, Seattle)
Landfill Harmonic, Brad Allgood in Graham Townsley, Paragvaj (Solun, SXSW, desetine nagrad publike)
Family Film, Olmo Omerzu, Češka (LIFF – nagrada FIPRESCI, Plzen – najboljši film)
Girls Lost, Aleksandra-Therese Keining, Finska (Antalija – najboljši scenarij)
PULICA
Ballet Boys, Kenneth Elvebakk, Norveška (Sao Paolo, Montreal, Chicago)
De Boskampi’s, Arne Toonen, Nizozemska (Seul, Hamburg, Cinekid – najboljši film)
Lilly and the Magic Pearl, Anri Koulev, Bolgarija
The Little Mountain Boy, Xavier Koller, Švica (Švicarska filmska nagrada – najboljši kamera)
The Prophet, Roger Allers, ZDA (Toronto, Jeruzalem; nominacije za nagrade Annie in Satellite)
When Marnie Was There, Hiromasa Yonebayashi, Japonska (nominacije za nagrade Oscar i Annie)
KINOTEKA
Što je Iva snimila 21. listopada 2003.?, Tomislav Radić (Velika zlata arena in 3 Zlata arene)
Nebo sateliti, Lukas Nola (4 Zlate arene)
Crnci, Goran Dević in Zvonimir Jurić (3 Zlate arene)
Fine mrtve djevojke, Dalibor Matanić (Velika zlata arena in 5 Zlata arena)
Kosac, Zvonimir Jurić (3 Zlata arene)
Metastaze, Branko Schmidt (Velika zlata arena in 2 Zlata arene)
Zvizdan, Dalibor Matanić (Velika zlata arena in 5 Zlata arena)