Ugotovitev katera bakterija je prisotna v krvi človeka je velikokrat tisti ključni dejavnik, ki razlikuje med življenjem in smrtjo. Največji problem pri vsem skupaj pa je to, da postopki za ugotavljanje potrebujejo svoj čas. Profesor Ken Suslick na University of Illinois pa je prišel do precej hitrejšega načina.
V bolnišnicah navadno najprej testirajo vzorce na vsebnost bakterij, to traja med 24 in 48 ur. Nato pa je potrebno ugotoviti še za katero bakterijo gre. To pa navadno traja še kakšen dan. Vse skupaj dovolj časa, da bolnik/ca umre za sepso.
Profesor je tako razvil t.i. umetni nos. Gre za kartice s 36 pigmentnimi pikami, ki zaznajo kemične snovi v okolici.
Vzorec krvi se nanese na kartice, ki se jih nato pregleduje vsake pol ure in zapiše sprememba v barvah pik. Na podlagi podatkov je možno z 98.8% natančnostjo ugotoviti za katero bakterijo gre. Povedal je tudi, da do sedaj niso našli bakterije ki je ne bi mogli ločiti od drugih.
Vse skupaj tako traja okoli 2 uri, kar je krepko manj kot pri klasičnem testu. Profesor Suslick je povedal, da je potrebno postopek še nekoliko izboljšati in ga pripraviti za komercializacijo, ki ga bo izvajalo njegovo podjetje iSense.