Nokia 500 je mobilnik, ki sodi v spodnji srednji razred in je tako namenjen predvsem nezahtevnim uporabnikom. Nokia 500 originalno prihaja z operacijskim sistemom Symbian Anna, a je Belle že na voljo.
Nokia 500 ima vgrajen 1GHz ARM procesor z 256MB RAM-Am 5MP fotoaparat, 3.2 inčni TFT zaslon z ločljivostjo 640×360 pik. Več o telefonu pa tukaj (Nokia 500 bo prva z 1GHz procesorjem in Symbian Anna).
Nekaj kritik telefona bo odpravila nadgradnja na Belle, a tako kot vedno je pri Symbian potrebno povedati, da se počasi poslavlja. Fotoaparat ima fiksni fokus, snemanje je zgolj v VGA s 15 slik na sekundo. Brskalnik je omejujoč in ni pregledovalnika dokumentov.
V škatli so poleg telefona tudi dva dodatna pokrovčka (rdeč in moder), polnilec, izjemno kratek USB-to-microUSB kabel ter preproste Nokia slušalke s funkcijo dviga in prekinitve klica.
Nokia 500, katere mere so 111.3 x 53.8 x 14.1 mm in teža 93g ima 3.2 inčni TFT zaslon. Zaslon se precej bolj packa kot je to pri ostalih telefonih. Ker pa gre za navaden TFT zaslon se le ta ob sončni svetlobi izkaže kot nekoliko problematičen. Nad zaslonom je proximity senzor, pod pa tri tipke, dve stranski za klice, desna je tudi za On/Off in srednja Meni tipka. Na desni strani je tipka za uravnavanje glasnosti in za zaklep telefona. Leva stran je prazna, tako kot spodnja stran. zgoraj pa so 3.5mm vhod za slušalke, microUSB in 2mm vhod za polnjenje. Zadnja stran skriva 5MP fotoaparat brez bliskavice in zvočnik. Pokrovček je narejen iz mehke plastike s precej izrazito in ob drži nekoliko neprijetno vdolbino pri fotoaparatu. Pokrovček se odpre s potekom navzdol. Pod njim pa se skrivajo vhod za SIM kartico, microSD vhod in 1110 mAh Li-Ion baterija. Glede na to, da ima telefon majhno porabo se z njim lahko igramo tudi to dva dni.
Glede na to da na dan testiranja Belle še ni bil na voljo bo tako stestiran Anna vmesnik, Belle pa lahko vidite pri testu telefona Nokia 700 (Nokia 700 test/recenzija slovenske različice mobilnika). Operacijski sistem Symbian Anna tudi v slovenščini in tako bo tudi pri Belle. Na voljo so trije domači zasloni. Nanje je možno nameščati različne vtičnike in povezave. Premikanje med zasloni je izvedeno bolj tekoče, možno pa je tudi s klikom na sredinsko tipko s pikami.
S pritiskom v zgornji desni kot se odprejo funkcionalnosti povezovanja (Wi-Fi, Bluetooth, USB…) s pritiskom na Možnosti pa se odpre vrstica kjer je najpomembnejša prva možnost »Prikaži odprte aplikacije«, ki je nekakšen Task manager, kjer je možno ugašati odprte programe s klikom na X. Do te funkcije je možno priti tudi z dolgim pritiskom na menijsko tipko.
Do menija je omogočen dostop s klikom na tipko pod zaslonom. Sama struktura ostaja enaka, predvsem je nekoliko problematično dejstvo, da so aplikacije v posebni mapi. Je pa z nadgradnjo prišla tudi možnost urejanja tega (za dostop je potreben dolg pritisk na ikono v določeni mapi).
V telefonskem delu so na voljo tiste klasične funkcije, ki jih pričakujemo. Zelo zanimiva pa je funkcija govornega ukaza, ki deluje v slovenščini. Dostop do nje je omogočen tako, da na domačem zaslonu nekaj sekund držite tipko Pokliči. Kar se tiše tipkovnice ta ima to kar se že dolgo časa pričakuje od drugih operacijskih sistemov, č,ž,š je na osnovnem pogledu. Z nadgradnjo Anna pa je tipkovnica tudi v vodoravnem pogledu.
Podprt je sistem USB On-The-Go, ki omogoča neposredno povezavo naprav preko USB-ja. Pregledovalnik slik ima tudi možnost njihovega urejanja, a z osnovnimi funkcijami. Prevajalnik glasbe je ostal enako kot pri Symbian 3, nekoliko je nadgrajen video predvajalnik, ki sedaj podpira tudi velike datoteke, a še vedno ne podpira podnapisov. Tudi pri FM radiu ni sprememb, ta je še vedno precej zabaven in RDS podatek prikazuje v zanimivi obliki.
Fotoaparat ima Nokia 500 tako kot že vsi Symbian mobilniki s hibo in ta je fiksni fokus. 5MP fotoaparat je na žalost brez LED bliskavice. Vmesnik sicer omogoča kar precej nastavitev, a je do njih kar težko priti. Omogočen je tudi zoom preko drsnika na levi strani zaslona
Snemanje videa je omogočeno v tehniki VGA z 15 slikami na sekundo. Slike niso ravno najboljše kvalitete, a se to od tega telefona tudi ne pričakuje. Se pa pričakuje več kot zgolj VGA pri snemanju videa.
Brskalnik Nokie 500 z Anna ima še precej omejitev, Belle jih bo nekaj odpravil, a to še vedno ni to. Preproste Flash animacije odpre, pri bolj zahtevnih pa se že zatakne.
Pri povezovanju se Nokia 500 dobro izkaže saj podpira HSPA (HSDPA do 14.2Mbps in HSUPA do 5.76Mbps), kar je za tak telefon odlično. Tukaj sta še Wi-Fi b/g in Bluetooth 2.1.
Na telefon Nokia 500 je naloženih kar nekaj Aplikacij. Tako se v Pisarni skriva npr. ZIP, Adobe Reader za PDF, F-Secure, Communicator, Slovar. Na žalost pa ni aplikacije Quickoffice, ki omogoča prebiranje dokumentov.
Ocene:
-izgled 4/10
-opremljenost 4/10
-programska oprema 4.5 (Belle dobi oceno 5)/10
-delovanje 5/10
-testi —
*Skupna ocena 4.4 (z Belle pa 4.5)/10
Za zaključek. Telefon je glede na to da sodi v spodnji srednji razred namenjen nezahtevnim uporabnikom, ki si želijo pametni telefon, ki pa ne bo predrag. Tako sta tisti populacijski skupini na kateri cilja otroci in starejši.
Mobilnik Nokia 500 je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).