Nokia Asha 300 je mobilnik, ki sodi v spodnji srednji razred in je tako namenjen precej nezahtevnim uporabnikom. Asha 300 ima 2.4 inčni resistive TFT zaslon, 1GHz procesor, ki poganja prenovljeno različico S40. Nokia je Touch and Type S40 nekoliko prenovila in ji dodala nekaj pametnih funkcij, pa tudi Angry Birds igrico. Telefon ima tudi 2G 850 / 900 / 1800 / 1900 in 3G 850 / 900 / 1900 / 2100 podporo, 5MP fotoaparat… več pa tukaj (Nokia Asha 300 z 2.4 inčnim zaslonom, 1GHz procesorjem in 5MP fotoaparatom-cena 85€).
Pri Asha 300 se je potrebno najprej zavedati, da od telefona ni moč pričakovati izjemnih funkcij, a vseeno je moč najti kaj kar telefonu tega ranga manjka. tako npr manjka Wi-Fi. Tukaj je že stara bolezen Nokii in to je fiksni fokus pri fotoaparatu.
V škatli sta poleg mobilnika Asha 300 tudi polnilnik in preproste Nokia slušalke.
Nokia Asha 300 katere mere so 112.8 x 49.5 x 12.7 mm in teža 85g ima 2.4 inčni TFT zaslon, ki se ob direktni sončni svetlobi ne počuti najbolje. Je pa kombinacija zaslona na dotik v »klasičnem« telefonu zanimiva kombinacija. Pod zaslonom so trije »kromirani« gumbi, prvi in tretji za dvig in prekinitev srednji pa je za Sporočila. Mikrofon so zanimivo skrili v gumb številke 7.
Zgornja stran ima microUSB priključek, 3.5mm priključek za slušalke ter priključek za polnjenje. Desna stran ima gumb za uravnavanje glasnosti ter za zaklep (odklep je preko zaslona). Leva in spodnja stran sta prazni. Zadnja stran skriva 5MP fotoaparat ter zvočnik.
Pod pokrovčkom je na voljo microSD vhod, SIM vhod ter 1100mAh baterija.
Sam vmesnik Ashe 300 je na prvi pogled sila podoben Symbian Anna. Na voljo je zgolj en domači zaslon na katerem so zgoraj prikazani osnovni podatki. V sredini sta ura in datum, spodaj pa štiri ikone (brskalnik, Fotoaparat, Avdio in Slike). Spodnja vrstica je bolj menijska, levo so Bližnjice, v sredini Meni in desno Imena. Zaklep zaslona je na voljo s tipko ob strani odklep pa s klikom na to isto tipko in nato s potegom od desne proti levi.
Preprost telefonski vmesnik, ki omogoča 2000 kontaktov. Seveda pa ni na voljo socialna interakcija. Telefoniranje poleg klasičnih funkcij omogoča tudi snemanje klica. Pri pisanju besedil je potrebno uporabljati telefonsko tipkovnico.
Galerija slik je preprosta in omogoča tudi deljenje z drugimi. Prav tako pa tudi nekaj preprostih funkcij obdelave.
Predvajalnik glasbe je preprost a hkrati omogoča to kar se pričakuje. Podpira tudi razlile kodeke. Enako velja za FM radio, ki prikazuje tudi RDS. Omogoča predvajanje glasbe prek zvočnika in shranjuje do 20 postaj.
Fotoaparat mobilnika Asha 300 je 5MP s fiksnim fokusom. Na žalost je brez LED bliskavice, sam vmesnik pa je približan izgledu Symbiana, seveda z manj funkcijami. Slike so takšne kot se pričakuje od 5MP fotoaparata. Video snemanje pa je resnično omejujoče saj je zgolj v VGA tehniki s 15 slikami na sekundo. 1GHz procesor na drugih operacijskih sistemih omogoča tudi HD sliko.
Brskalnik je tako tako. zaradi omejenega spomina, kar nekaj strani ne odpre do konca, a drugače deluje tekoče.
Za povezavo skrbi povezava HSDPA do 10.2Mbps in HSUPA do 2Mbps.
Na Nokia Asha 300 se pod Aplikacije skriva precej zanimivih stvari, kot so Koledar, Budilka, Kalkulator, Snemalnik, Beležka…pod Dodatki pa se skrivata dve mapi, Igre in Zbirka. Prednaložene igre so Angry Birds, Brain Challenge, Climate Mission, Diamond Twister, Memorize.
Nokia je v telefon dodala prenovljen Nokia Store. Aplikacija Skupnosti pa omogoča povezavo na Facebook, Twitter, Orkut in Flickr.
Ocene:
-izgled 4.5/10
-opremljenost 3/10
-programska oprema 4/10
-delovanje 4.5/10
-testi —
*Skupna ocena 4/10
Nokia Asha 300 je mobilnik pri katerem je Nokia združila preprostost telefona in njihovo Symbian izkušnjo. Seveda več kot določen standard niso mogli preseči, so pa naredili precej dober vmesnik. Telefon tako zaradi zaslona na dotik postane precej bolj uporaben, a hkrati na izgled ostaja »klasičen« telefon.
Mobilnik Nokia Asha 300 je za testiranje posodila Nokia Slovenija.