Podjetja, ki danes razmišljajo strateško, vse bolj vlagajo v trajnostne projekte. Ne le zaradi okoljskih razlogov, temveč tudi zaradi poslovnih koristi. Ključno vlogo pri tem igra dostop do ustreznega financiranja. Banka NLB podjetjem v Sloveniji in širši regiji omogoča zeleno preobrazbo z ugodnejšimi pogoji financiranja, prilagojenimi ravno za okolju prijazne projekte. V letu 2024 je za to namenila več kot 308 milijonov evrov, ter tako potrdila vlogo enega ključnih akterjev na področju trajnostnega razvoja gospodarstva. Ob tem podjetjem nudi tudi strokovno podporo in individualni pristop, kar trajnostnim investicijam daje dodatno varnost in dolgoročno vzdržnost.
Trajnostni prehod kot poslovna nujnost
Podjetja se v vedno bolj reguliranem okolju vse bolj zavedajo, da je trajnostni prehod nujen in ne zgolj priporočljiv. Evropska zakonodaja, zlasti uredba o poročanju po načelih ESG, zahteva, da podjetja jasno opredelijo svoj vpliv na okolje, družbo in upravljanje. Tisti, ki teh meril ne bodo izpolnjevali, bodo težje dostopali do financiranja. Oteženo pa bo tudi sodelovali v mednarodnih dobavnih verigah in ohranjali zaupanje investitorjev. Obenem velika podjetja že danes zahtevajo trajnostne standarde tudi od svojih dobaviteljev. To pa pomeni, da morajo tudi manjša podjetja postati del trajnostne verige, če želijo obstati na trgu.
Usmerjenost NLB v podporo zelenim naložbam
NLB je v letu 2024 za financiranje trajnostnih projektov gospodarskih družb, mikro podjetij in posameznikov v regiji namenila kar 308,6 milijona evrov. S tem ne uresničuje le svoje trajnostne strategije, ampak konkretno podpira podjetja pri investicijah v obnovljive vire energije, energetsko učinkovitost, trajnostno mobilnost in druge zelene rešitve. NLB ponuja individualno svetovanje in pomoč pri iskanju optimalnih finančnih mehanizmov. Tako se pri vsakem projektu upoštevajo njegove posebnosti, tržni pogoji in dolgoročna vzdržnost.
Projekti, ki jih podjetja lahko uresničijo
Nabor projektov, ki jih podjetja lahko realizirajo s pomočjo trajnostnega financiranja pri NLB, vključuje energetsko učinkovito prenovo in gradnjo. Pa tudi namestitev toplotnih črpalk, naložbe v proizvodnjo energije iz sonca, vode ali vetra, vzpostavitev hranilnikov energije, elektrifikacijo voznega parka in druge rešitve z nizkimi emisijami. Pri tem je pomembno, da NLB ne nudi zgolj virov, temveč skupaj s podjetjem išče sinergije med investicijami in njihovo donosnostjo, kar dolgoročno pomeni nižje operativne stroške in višjo tržno vrednost podjetja.
Konkurenčne prednosti za podjetja
Podjetja, ki vlagajo v trajnostne tehnologije, ne pridobijo le ugodnih finančnih pogojev, temveč tudi povečajo svojo tržno vrednost, ugled pri potrošnikih in zaupanje vlagateljev. Raziskave kažejo, da skoraj tri četrtine evropskih potrošnikov raje izbere blagovno znamko, ki ima jasno izražene okoljske zaveze (vir: Statista, 2024). Poleg tega trajnostne naložbe pogosto ustvarjajo prihranke že po nekaj letih uporabe – bodisi prek zmanjšane porabe energije bodisi prek učinkovitejših logističnih procesov. NLB ponuja trajnostno financiranje z ugodnejšimi pogoji od redne ponudbe. To pa podjetjem omogoča, da svoje trajnostne cilje dosežejo z nižjimi stroški.
Širši vpliv na družbo in okolje
Zeleni projekti imajo učinke, ki presegajo poslovne meje. Vlaganja v obnovljive vire in energetsko učinkovitost prispevajo k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Pa tudi večji samooskrbi z energijo in razvoju zelenih delovnih mest. Po ocenah Evropske komisije naj bi trajnostne reforme v EU do leta 2030 spodbudile za več kot milijon novih delovnih mest. NLB s svojimi programi tako ne podpira le posameznih podjetij, temveč posredno prispeva tudi k uresničevanju ciljev evropskega zelenega dogovora in nacionalne energetske strategije.
Trajnost kot strateška odločitev prihodnosti
V prihodnjih letih bodo uspešna tista podjetja, ki bodo znala povezati inovacije s trajnostjo. NLB jim omogoča, da to storijo s strokovno pomočjo, preglednimi pogoji in jasno usmeritvijo v prihodnost. Vse informacije o pogojih financiranja, primerih dobrih praks in možnostih svetovanja so dostopne na TEJ spletni strani. Z aktivnim pristopom k zeleni preobrazbi podjetja ne le izpolnjujejo zahteve regulatorjev, temveč ustvarjajo prednost v okolju, kjer je trajnost konkurenčna prednost.