Pomanjkanje usposobljenih kadrov, zlasti na področjih informacijske tehnologije in digitalnih storitev, postaja ena ključnih težav sodobnega gospodarstva. Slovenija pri tem ni izjema. Delodajalci vse pogosteje opozarjajo, da mladi ob zaključku šolanja nimajo dovolj praktičnih izkušenj in potrebnih mehkih veščin. Eden izmed odgovorov na te izzive je projekt Job Lab, ki ga izvaja Telemach Slovenija. Ta je v treh letih v proces priprav na trg dela vključil že več kot 700 dijakov. Letošnjo, tretjo edicijo, je sklenil študijski obisk dijakov iz Novega mesta v podatkovnem centru Telemacha in razvojni enoti United Cloud.
Izobraževanje, ki presega učilnice
Tradicionalni šolski programi pogosto zaostajajo za hitrimi spremembami na trgu dela, zlasti v tehnoloških panogah. Job Lab ta manjko premošča z vključevanjem dijakov v praktične delavnice, kjer razvijajo kompetence, ki jih delodajalci danes dejansko iščejo. Po podatkih OECD je v Evropi več kot 40% delodajalcev v IT-sektorju mnenja, da kandidati nimajo ustreznih mehkih veščin. Prav zato Job Lab ne ponuja le tehničnega znanja, temveč daje poudarek tudi sposobnostim, kot so timsko delo, reševanje problemov in komunikacija. V treh letih je bilo po Sloveniji izvedenih kar 60 takšnih delavnic.
Realni izzivi namesto simulacij
Ena izmed posebnosti projekta je hekaton, kjer se dijaki srečajo z realnimi poslovnimi izzivi. Takšna oblika dela dijakom omogoča vpogled v dinamiko sodobnega podjetja in jim pokaže, kako pomembna so kreativna reševanja problemov. Udeleženci morajo v omejenem času razviti ideje, ki so uporabne v praksi, kar jim daje prednost pri iskanju zaposlitve ali nadaljnjem študiju. Podobni pristopi so značilni tudi za izobraževalne sisteme na Finskem in Nizozemskem, kjer so rezultati dolgoročno pozitivni. Mladi tako hitreje najdejo zaposlitev in se lažje prilagajajo spremembam na trgu.
Študijski obiski kot priložnost za vpogled v prihodnost
Zaključni del projekta vsako leto vključuje tudi študijski obisk v podjetju Telemach in razvojnih oddelkih skupine United Group. Dijaki Šolskega centra Novo mesto spoznali delovanje največjega podatkovnega centra v državi, kar je izjemna priložnost za vse, ki razmišljajo o poklicni poti na področju IT, podatkovne analitike ali omrežnih sistemov. Strokovnjaki iz industrije so mladim predstavili konkretne primere uporabe znanja, kar je pogosto neprecenljivo dopolnilo teoretičnemu znanju, pridobljenemu v šoli. V šolskem letu 2024/25 so poleg dijakov Šolskega centra Novo mesto v projektu sodelovali še dijaki Šolskega centra Celja in Šolskega centra za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana.
Povezovanje z mladimi ni več izbira, ampak nuja
Slovenija se, podobno kot druge članice EU, sooča s strukturnim primanjkljajem kadrov v tehničnih in digitalnih poklicih. Projekti, kot je Job Lab, odgovarjajo na to težavo s proaktivnim vključevanjem dijakov v izobraževalne oblike, ki neposredno naslavljajo potrebe gospodarstva. »Projekt Job Lab mladim ne ponuja le teorije, temveč predvsem izkušnje iz prakse, ki so ključne za samozavesten vstop na trg dela,« poudarja Greta Šter, vodja korporativnega komuniciranja pri Telemachu Slovenija.
Načrti za prihodnost je širitev in poglobitev sodelovanja
Telemach že napoveduje nadaljevanje in širitev projekta Job Lab v šolskem letu 2025/26. Cilj je doseči še več dijakov, okrepiti sodelovanje s šolami ter vključiti več strokovnjakov iz industrije. S tem želijo ustvariti dolgoročno platformo, ki bo pripomogla k razvoju slovenskega digitalnega kadra. Kot je poudarila Greta Šter: »V prihodnjem letu bomo projekt nadaljevali in še okrepili sodelovanje z dijaki ter šolami, saj verjamemo, da je povezovanje z mladimi ključno za razvoj prihodnjih tehnoloških strokovnjakov.«
Za izobraževalne ustanove, ki želijo sodelovati, ostaja odprta možnost prijave, kontaktna oseba pa je Greta Šter, ki je dostopna na elektronskem naslovu greta.ster@telemach.si.