Cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV) je v zadnjem desetletju postalo eno najpomembnejših orodij javnega zdravja pri zaščiti mladostnikov pred številnimi vrstami raka in drugimi boleznimi, ki so povezane s to okužbo. V občini Radlje ob Dravi in okoliških krajih so s skupnimi prizadevanji zdravstvenih delavcev, šol in lokalne skupnosti dosegli izjemno visoko precepljenost, ki v določenih okoljih presega celo 90%. Takšni rezultati občino uvrščajo v sam slovenski vrh ter jo postavljajo ob bok najboljšim evropskim praksam. V času, ko se v Sloveniji in v Evropi cepljenje sooča z izzivi dezinformacij in oklevanji, takšni primeri kot je Radlje ob Dravi, dokazujejo, da je z zaupanjem v stroko in sodelovanjem mogoče zaščititi zdravje mladih generacij ter postaviti nove standarde na področju preventive raka.
HPV: Virus, ki ga lahko preprečimo z znanjem in cepljenjem
Okužba s HPV je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb pri mladih. Z njo se po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije sreča kar do 80% spolno aktivnih oseb. Največ pozornosti vzbuja zaradi povezave z rakom materničnega vratu, ki vsako leto v Sloveniji prizadene več kot 100 žensk. A HPV povzroča tudi druge rake, kot so rak penisa, zadnjika in ustnega dela žrela. Pa tudi številne primere genitalnih bradavic. Ključni javnozdravstveni ukrep je zgodnje cepljenje, saj cepljeni mladostniki pridobijo največjo zaščito še pred morebitnim stikom z virusom. V Sloveniji je cepljenje proti HPV že več let brezplačno za dekleta in fante do dopolnjenega 26. leta starosti. Strokovnjaki pa poudarjajo, da je precepljenost najbolj učinkovita, če cepljenje izvedemo že v osnovnošolskem obdobju.
Model skupnostne preventive v Radljah ob Dravi
Zdravstveni dom Radlje ob Dravi in Zdravstvena postaja Vuzenica sta v zadnjem desetletju razvila pristop, ki temelji na intenzivnem sodelovanju vseh deležnikov. Od zdravstvenih ekip do šol in staršev.
Veseli nas, da so rezultati našega dela vidni, predvsem nas veseli, da lahko zaščitimo proti okužbi s humanim papiloma virusom, ki mu na kratko rečemo kar HPV, mlade fante in dekleta in tako preprečimo nastanek hudih zapletov, predvsem raka materničnega vratu. Opažamo tudi, da se fantje odzivajo na cepljenje v vedno večjem številu.
je poudaril prim. mag. Martin Bigec, dr. med., specialist pediatrije in vodja pediatrične ekipe v ZD Radlje ob Dravi. Posebej izstopa občina Ribnica na Pohorju, kjer je bila precepljenost v določenih generacijah več kot 90-odstotna. Dragoceno vlogo pri spodbujanju cepljenja ima družinska zdravnica Ivica Podrzavnik, ki opravlja tudi sistematske preglede šolarjev v ZD Radlje ob Dravi. Prav njena vztrajnost in predanost sta bili ključni, da je občina Ribnica na Pohorju postala prva v Sloveniji z več kot 90-odstotno precepljenostjo. Fante je brezplačno cepila že pred uradno uvedbo Nacionalnega imunizacijskega programa, s čimer je tlakovala pot k boljšemu zdravju mladih generacij.
Medicinske sestre in učitelji ključni zavezniki v boju za zdravje mladih
Medicinske sestre imajo ključno vlogo pri doseganju visokih stopenj precepljenosti. S svojim znanjem, prijaznostjo in potrpežljivostjo so pogosto prva oseba, h kateri se starši ali mladostniki obrnejo z vprašanji ali dvomi. »Še vedno menim, da je na prvem mestu za našo uspešnost zaslužno prav zaupanje v naše delo, še posebej v naše medicinske sestre, ki opravljajo levji delež pri ozaveščanju in spodbujanju k cepljenju,« dodaja prim. Bigec. Med tistimi, ki so še posebej zaslužni za uspešno izvajanje cepljenja proti HPV, je medicinska sestra Vanja Medved, ki z veliko predanostjo že vrsto let skrbi za osveščanje pacientov in strokovno podporo pri izvajanju cepljenj.
Letos je za svoje prizadevno delo prejela prestižno srebrno plaketo Zveze in regijskih društev za boj proti raku. V Vuzenici pa so bili temelji uspešnega cepljenja postavljeni že desetletja nazaj, predvsem po zaslugi zdravnice Irene Kržan, ki je kar štirideset let z veliko strokovnostjo in čutom za paciente skrbela za zdravje otrok in odraslih ter leta 2009 dosegla izjemen uspeh s kar 100% precepljenostjo. Prav ona je bila tudi pobudnica, da so se fantje v Vuzenici cepili brezplačno še pred uvedbo nacionalnega programa, kar priča o njeni viziji in skrbi za dobrobit lokalne skupnosti.
Naraščanje zanimanja za cepljenje med fanti
V zadnjih letih se v Sloveniji opaža pozitiven premik pri odzivnosti fantov na cepljenje proti HPV. Če je bilo cepljenje sprva priporočeno predvsem dekletom zaradi raka materničnega vratu, strokovnjaki danes poudarjajo, da je cepljenje pomembno tudi za fante. HPV namreč lahko povzroča tudi druge rake in genitalne bradavice. »Včasih so bili fantje pri takšnih stvareh bolj zadržani, zdaj pa opažamo, da se tudi oni vedno bolj odločajo za cepljenje. To je velika pridobitev za njihovo zdravje in za celotno skupnost,« opaža prim. Bigec. Nacionalni podatki potrjujejo, da precepljenost fantov narašča, trendi pa kažejo, da je to rezultat prizadevanj in dobre informiranosti, pa tudi zgledov iz okolja, kot je Ribnica na Pohorju in Vuzenica.
Preseganje izzivov dezinformacij in krepitev zaupanja v stroko
Kljub odličnim rezultatom ostajajo dezinformacije na družbenih omrežjih velik izziv za vse, ki si prizadevajo za višjo precepljenost. Starši in mladostniki si tako lahko na preverjenih in zanesljivih virih, kot so Nacionalni inštitut za javno zdravje (www.nijz.si) ter portalih kot sta hpv.si in cepljenje.info preberejo strokovne in ažurne informacije o varnosti in učinkovitosti cepiv. Izkušnje kažejo, da je poleg širjenja informacij ključno prav osebno zaupanje v zdravstvene delavce in njihovo odprtost do vprašanj ter pomislekov. Večina odločitev za cepljenje sprejme ravno na osnovi zaupanja v ljudi, ki vsak dan skrbijo za zdravje skupnosti.
Slovenska in evropska perspektiva: Radlje ob Dravi med najboljšimi v regiji
Slovenija spada med države, ki so v zadnjih letih naredile pomemben napredek na področju cepljenja proti HPV. Po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) so razlike v precepljenosti po Evropi zelo velike. V nekaterih državah precepljenost presega 80%, v drugih komaj 30%. Slovenija z brezplačnim cepljenjem za vse mlade in uspešnimi lokalnimi praksami, kot je primer Radlje ob Dravi, postavlja zgled številnim državam, ki še iščejo učinkovite rešitve. Posebej velja poudariti, da je v Sloveniji cepljenje mogoče opraviti brezplačno do 26. leta za oba spola, kar ostaja izjema v številnih evropskih državah.