Honor 400 Lite se poskuša umestiti v vse bolj zasičen srednji cenovni razred pametnih telefonov, kjer proizvajalci skušajo združiti vizualno privlačnost, solidne tehnične zmogljivosti in dostopno ceno. Nov model znamke Honor stavi na izrazito iPhone-navdihnjen dizajn, svetel Amoled zaslon, glavno kamero z visoko ločljivostjo in presenetljivo dobro avtonomijo baterije. Na papirju gre za skupek lastnosti, ki obljubljajo uravnoteženo uporabniško izkušnjo.
Dizajn telefona Honor 400 Lite je navdihnilo jabolko
Honor 400 Lite že ob prvem stiku pusti vtis naprave, ki si je za cilj postavlja estetsko posnemanje dražjih konkurentov, predvsem Applovega iPhona. Zasnova naprave je namreč izrazito navdahnjena z iOS ekosistemom, kar se vidi v ravnih robovih, simetričnih linijah, zaobljenih vogalih in značilnem izrezu na zgornji strani zaslona, ki ga Honor poimenuje »Magic Capsule«. Telefon je lahek in tanek, s težo 171g ter debelino 7,29 mm, kar pripomore k udobnemu držanju tudi z eno roko. Ohišje je sestavljeno iz plastike, ki pa je dovolj kakovostna, da ne vzbuja občutka cenenosti. Plastika ima svetlečo končno obdelavo, ki je na prvi pogled zelo podobna steklu, a hkrati tudi precejšen magnet za prstne odtise. Na testu je bila žametno siva barva, v Sloveniji pa je na voljo tudi v žametno črni.
Poseben element dizajna je namenski fizični gumb za kamero. Umeščen je ob desni rob telefona. Namenjen je hitremu zajemu fotografij in deluje tudi, ko je telefon zaklenjen. Honor je tako telefonu dodal zanimivo funkcionalnost, ki jo v tem cenovnem razredu redko srečamo.
Tudi postavitev zadnje kamere se skuša spogledovati z estetiko višjega cenovnega razreda. Honor 400 Lite izgleda kot da ima tri kamere, a je ena le dekorativna. LED bliskavica je namreč zasnovana tako, da vizualno posnema še en senzor. To sicer nekoliko zmanjša občutek avtentičnosti, vendar ostaja vizualno skladno in dovršeno. Modul kamer je le rahlo izbočen, zaradi česar je telefon na ravni podlagi brez ovitka zelo stabilen.
Honor 400 Lite tudi nima IP certifikata vodoodpornosti, a tega pri tem cenovnem razredu tudi ni bilo za pričakovati. Bi pa to vsekakor bil zanimiv bombonček, ki bi telefon postavil iz povprečja.
Zaslon ponuja Amoled tehnologija z vrhunsko svetilnostjo in nekaj kompromisi
Honor 400 Lite se ponaša z 6.7 inčnim Amoled zaslonom z ločljivostjo 2.412×1.080 pik ter 120Hz osveževanjem. To so vsekakor lastnosti o katerih smo v vstopnem razredu le razmišljali. Če pa temu dodamo še zelo dobro svetilnost zaslona, ki na vrhuncu lahko doseže 3.500 nitov, pa smo dobili odličen zaslon za ta cenovni razred. Saj ta tudi ob močni sončni svetlobi ostaja čitljiv, barve pa ohranjajo nasičenost.
Honor je predstavil funkcionalnost podobno Applovemu Dynamic Islandu in jo poimenoval Magic Capsule oz. Čarobna kapsula. Ta oblaček z vsebino, ki se pojavi poleg izreza selfi fotoaparat omogoča prikaz določenih interaktivnih obvestil, kot so stanje baterije pri povezavi s slušalkami, upravljanje z glasbo ali pa nekatere časovne funkcije. Čeprav gre za zanimivo programsko rešitev, pa je vsaj trenutno uporaba nekoliko omejena.
Pohvala za ta cenovni razred pa je zagotovo tudi optični čitalec prstnih odtisov, ki je vgrajen v telefon. Deluje zadovoljivo hitro in natančno. Tako da težav z njim med tesitranjem ni bilo.
Zmogljivost telefona je povsem primerna za vsakodnevno rabo
Honor je telefon 400 Lite opremil z osemjedrnim procesorjem MediaTek Dimensity 7025 Ultra, ki sloni na 6nm tehnologiji. Procesor je v osnovi zasnovan za nižji srednji razred in sodi med varčne čipe z razmeroma dobrim termičnim nadzorom. Uporabniku je na voljo 8GB RAMa + 8GB Honor RAM Turbo. Hkrati pa je na voljo tudi 256GB spomina. Pri vsakodnevni uporabi se telefon izkaže kot odziven in zanesljiv. Preklapljanje med aplikacijami, brskanje po spletu, uporaba socialnih omrežij in pretakanje videov poteka brez večjih zastojev ali zamikov. Tudi pri animacijah težav ni. A Honor 400 Lite vsekakor ni telefon za zahtevnejša opravila. Igranje grafično intenzivnih iger, pri dolgotrajni večopravilnosti (kot je oprtih več aplikacij v ozadju). Dejansko je to pričakovano ta telefon, ki cilja predvsem na osnovno in srednjo rabo, ne pa na mobilno igričarsko skupnost. Zvočna izkušnja je pričakovano zadovoljiva. Pri tem pa je treba izpostaviti, da ima telefon na voljo le en mono zvočnik.
Programska oprema: MagicOS z naprednimi obljubami, a nekaj uporabniškimi pomanjkljivostmi
Na Honor 400 Lite je naložen operacijski sistem Android 15 z MagicOS 9.0 preobleko. MagicOS se skuša približati estetiki in logiki iOS-a, z velikim poudarkom na vizualni čistoči, gestah in programski integraciji. Uporabniški vmesnik je gladek in odziven, z dobro optimizacijo osnovnega delovanja in vizualno privlačno grafično zasnovo. Hkrati pa želi Honor uporabnikom ponuditi nekatere dodatne funkcionalnosti med katere sodi že prej omenjena Magic Capsule. A ta žal deluje zgolj s Honorjevimi aplikacijami in je posledično uporabno precej omejena. »Magic Portal« pa je ena od Honor AI funkcij, ki uporabnikom omogoča hitro deljenje vsebin med aplikacijami z enostavnimi gestami. Tako lahko na primer besedilo iz brskalnika povlečemo neposredno v sporočilo, zemljevid ali iskalnik. Funkcija deluje razmeroma zanesljivo, a ni povsem intuitivna in zahteva nekaj privajanja, preden postane del vsakdanje uporabe.
Na Honor 400 Lite je prednameščenih kar nekaj aplikacij, ki niso Googlove ali Honorjeve. Med njimi so npr. TikTok, Booking.com in Temu. Velik plus telefona pa je politika dolgotrajne programske podpore. Honor obljublja tri leta rednih posodobitev operacijskega sistema in štiri leta varnostnih popravkov.
Baterija: zanesljiva celodnevna avtonomija z nekaj kompromisi pri hitrosti polnjenja
Honor 400 Lite je opremljen z baterijo kapacitete 5.300 mAh, kar je nekoliko nad povprečjem v razredu srednjega cenovnega segmenta. Ker je Honor v telefon vgradil relativno varčno strojno opremo, se v to praksi odraža v zelo spodbudni avtonomiji. Tako ni prav nič nenavadno, da 400 Lite zdrži tudi do dva dneva zmerne uporabe. Uporabniku je na voljo 35W žično polnjenje, kar je za telefon več kot 5.000 mAh baterijo nenavadno malo. Posledično pa je polnjenje baterije nekoliko daljše. Od 0% do 100% se baterija na polni v približno 1 uri in pol.
Kamera: impresivna številka, a omejena v praksi
Honor 400 Lite je vsaj na papirju opremljen z zmogljivim sistemom kamer, pri čemer vsekakor izstopa 108 MP glavni fotoaparat. V nižjem srednjem razredu takšna številka nedvomno pritegne pozornost. Se pa v praksi pokaže, da za tisto pravo fotografsko izkušnjo manjkajo nekatere ključne podporne tehnologije, kot je optična stabilizacija slike (OIS). 108MP fotoaparat deluje v načinu 9-v-1 združevanje slikovnih pik (pixel binning) in tako na koncu zagotovi 12MP fotografijo. Namen tega je izboljšanje osvetlitve in dinamičnega razpona, zlasti v slabših svetlobnih razmerah. Drugi fotoaparat pa je 5MP širokokotni.
Primarni fotoaparat se v dobrih svetlobnih pogojih, npr. podnevi na prostem, zelo dobro obnese. Fotografije so zelo podrobne, z veliko kontrasta in nasičenimi barvami. Se pa pri slabših svetlobnih pogojih rezultati poslabšajo. Tukaj se še posebej pozna manko optičnega stabilizatorja. Pri ultraširoki kameri, kjer s pridom lahko izkoristimo njen široki kot, pa je 5MP ločljivost njen omejitveni faktor. 16MP selfi kamera pa s pomočjo programske lučke za selfije naredi zadovoljive fotografije pri dnevni svetlobi.
Seveda se moramo dotakniti tudi videa. Ta je pri Honor 400 Lite na voljo v 1080p FullHD ločljivosti s 30 slikami na sekundo. Uporabniku torej ni na voljo 4K ločljivost ali pa 60 slik na sekundo, a to je pri tem cenovnem razredu povsem mogoče odpustiti in razumeti. Samodejno ostrenje deluje dobro, se pa tudi pri videu (npr. ko, hodimo) nekoliko pozna, da manjka napredna stabilizacija videa.
Za Zaključek: Honor 400 Lite kot estetsko privlačen kompromis s ciljno usmeritvijo
Honor 400 Lite je pametni telefon nižjega srednjega razreda, ki stavi na estetsko dovršen dizajn, svetel Amoled zaslon s 120Hz osveževanjem in veliko baterijo s kapaciteto 5.300 mAh. Naprava z dizajnom po vzoru iPhona cilja na uporabnike, ki jim je pomemben videz in osnovna funkcionalnost, ne pa vrhunska zmogljivost. Kamera z 108 MP ponuja dobre rezultate ob dnevni svetlobi. Z dodano optično stabilizacijo pa bi Honor telefon naredil velik korak v pravo smer. Zmogljivost procesorja zadošča za vsakdanja opravila, medtem ko pri zahtevnejši rabi pokaže omejitve. Programska oprema MagicOS 8.0 je vizualno urejena in vključuje nekaj inovativnih funkcij. Honor 400 Lite je zato primeren za manj zahtevne uporabnike, ki iščejo privlačen telefon z dobrim zaslonom in dolgo avtonomijo, ne pa naprave za igranje igric ali fotografsko napredne naloge.