Digitalno vozniško dovoljenje na mobilnem telefonu bo do leta 2030 v Sloveniji in Evropski uniji postala realnost. Evropski parlament je namreč sprejel novelo direktive evropskega vozniškega dovoljenja. Harmonizirano digitalno vozniško dovoljenje bo del denarnice Evropske Digitalne Identitete (European Digital Identity Wallet).
Digitalno vozniško dovoljenje na telefonu
Digitalno vozniško dovoljenje, ki ga bodo vozniki imeli na mobilnih telefonih, bodo sčasoma postali primarna oblika v Evropski uniji. Bodo pa vozniki imeli možnost izbrati izdajo vozniškega dovoljenja v fizični obliki. To bo moralo biti izdano brez nepotrebnih zaostankov in na splošno v roku treh tednov.
Vozniška dovoljenja bodo veljavna 15 let
Direktiva določa, da bodo vozniška dovoljenja za motorna kolesa in avtomobile veljala 15 let. Se bodo pa lahko države članice odločile, da to skrajšajo na 10 let, če se vozniško dovoljenje uporablja tudi kot nacionalni osebni dokument. Pri tovornjakih in avtobusih pa bodo vozniška dovoljenja veljala 5 let. Države članice EU pa bodo veljavnost lahko skrajšale tudi za osebe starejše od 65 let. Tako da bi pogosteje opravljali zdravstvene preglede ali osvežitvene tečaje.
Čezmejno izvrševanje kazni in tudi odvzem vozniškega dovoljenja
Zelo pomembna novost bo tudi čezmejno izvrševanje prometnih kazni. Da bi zmanjšali število primerov nevarne vožnje v tujini bodo informacije o odvzemu, začasnem odvzemu ali omejitvi vozniškega dovoljenja prenesene v državo članico, ki je dovoljenje izdala. Tako bo zagotovljeno čezmejno izvrševanje prometnih sankcij. Zato bodo morali nacionalni organi brez neupravičenih zamud izmenjevati informacije o odločitvah glede odvzema dovoljenja zaradi najhujših prometnih prekrškov. Med drugim bo to veljalo za vožnjo pod vplivom alkohola ali drog, povzročitev smrtne prometne nesreče ali občutne prekoračitve hitrosti (npr. za več kot 50 km/h nad omejitvijo).
Evropski parlament je zakonodajo sprejel danes, 21.10.2025. Veljati pa bo začela 20. dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije. Nato bodo države članice EU imele 3 leta za prenos v nacionalno zakonodajo. Po tem pa še eno leto za pripravo na izvajanje.