Telemach je naznanil, da je kot prvi operater v Sloveniji uspešno preizkusil zmogljivosti mobilnega omrežja 5.5G ter tako dosegel hitrost prenosa višjo od 10 Gbps. Testiranje so izvedli v Ljubljani v njihovem podatkovnem centru in tako Slovenijo umestili med tehnološko napredne trge v Evropi, ki so nadgradnjo 5G omrežja že testirali.
5.5G kot nova stopnja v razvoju mobilnih omrežij
Preizkus omrežja 5.5G, ki ga je izvedel Telemach, predstavlja pomemben mejnik v razvoju mobilne infrastrukture. Tehnologija 5.5G je logična evolucija obstoječega omrežja 5G in temelji na naprednih algoritmih ter večji izrabi umetne inteligence, ki omogoča optimizacijo delovanja omrežja v realnem času. Ključna prednost je izjemna hitrost prenosa podatkov. Testiranja, ki so jih izvedli so presegla 10 Gbps, kar bistveno presega povprečne hitrosti trenutnih 5G omrežij. Po podatkih AKOS iz 2024 so povprečne hitrosti na 5G v Sloveniji med 200 in 800 Mbps. Poleg hitrosti 5.5G prinaša še nižjo latenco, ki je ključnega pomena za aplikacije, kot so virtualna resničnost, industrijski roboti in avtonomna vozila. Po ocenah analitičnega podjetja GSMA Intelligence je pričakovati, da bo do leta 2030 5.5G vključen v omrežja v več kot 20 državah, pri čemer bodo trgi, kot so Kitajska, Južna Koreja in ZDA, vodilni pri uvajanju tovrstnih rešitev.
Vpliv na uporabnike in možnosti prihodnosti
Poleg višjih hitrosti in bolj stabilne povezave je ključna novost 5.5G omrežja možnost hkratne povezave do 10-krat več naprav kot pri 5G. To omogoča razvoj pametnih mest, razmah interneta stvari (IoT) ter vpeljavo rešitev, kot so masovna povezljivost senzorjev, pametni promet in napredne e-zdravstvene storitve. Direktor mobilnega omrežja pri Telemachu Milan Berlič poudarja:
Zahteve trga po mobilni povezljivosti strmo naraščajo in nadgradnja 5G na 5.5G je tehnološki odgovor na povečane potrebe. Tehnologija 5.5G izboljšuje zmogljivosti 5G in bo omogočila korak k novim aplikacijam ter odprla tudi dodatne možnosti industrijskega prostora – povezljivost ljudi, domov, stvari, vozil in industrije.
Tehnični vidik: Preseganje 10 Gbps s kombinacijo frekvenčnih pasov
Eden ključnih razlogov za izjemne dosežke na testiranju je bila uporaba združevanja frekvenčnih pasov in dodatne uporabe pasov v 26 GHz, ki jih omogoča najnovejša generacija uporabniške opreme. Meritve so bile izvedene v nadzorovanih razmerah na testni opremi v Telemachovem podatkovnem centru, kjer so za potrebe testiranja uporabili tudi komercialno dostopno opremo. A je bila ta prilagojena za 5.5G.
Poleg Telemacha Slovenija, so v sklopu skupine United Group teste na 5.5G tehnologiji izvedli tudi v bolgarskem Vivacomu in Telemachu Hrvaška.
5.5G kot korak proti omrežju 6G
Po mnenju predsednika poslovodstva Telemacha Slovenija Tomislava Čizmića trenutni razvoj predstavlja podlago za prihodnje mobilne rešitve:
Telemach je ponovno pokazal, da je inovativno podjetje, ki preizkuša in vlaga v najsodobnejše tehnologije ter na področju 5G v Sloveniji še naprej postavlja trende. Rezultati naših testov 5.5G so v tej fazi zelo impresivni. Nova tehnologija bo omogočila storitve naslednje generacije in pomagala pri razvoju mobilnih omrežij proti eri 6G, ki se pričakuje okoli leta 2030.
Tehnološki prehod k 6G že sproža številne raziskovalne projekte v Evropski uniji, na Kitajskem in v ZDA, pri čemer se pričakuje, da bo 6G omogočil še višje hitrosti, večjo energetsko učinkovitost in povsem nove možnosti za povezovanje v digitalni družbi.